زبان برنامه نویسی PHP

PHP چیست؟ و همه چیز درباره آن

PHP چیست؟ و همه چیز درباره آن 600 400 نویسنده

از زبان برنامه نویسی PHP چه می دانید؟

شی گرایی در مورد زبان های برنامه نویسی به حالتی گفته می شود که در آن اصول و پیکره ی یک زبان بر مبنای اشیاء می باشد. بدون شی گرایی ما خیلی از امکانات حال حاضر را نداشتیم. امکاناتی همچون سازمان دهی بهتر و درست تر کد ها. زبان برنامه نویسی PHP را هم می توان یک زبان برنامه نویسی شی گرا دانست. از طرفی هم زبان برنامه نویسی PHP یک نوع زبان عمومی می باشد که برای توسعه دادن محسط وب از آن استفاده می گردد. حال به عدد عجیبی می پردازیم. طبق آماری که قبلا منتشر شده است. از ابتدای تولد زبان برنامه نویسی PHP تا سال دو هزار سیزده، در حدود دویست و چهل و چهار میلیون وب سایت از این زبان بر روی مجموع دو ممیز یک دهم میلیون عدد سرور بهره می بردند.

 اما به راستی این زبان از چه تاریخی به وجود آمد؟ ایجاد و خلق این زبان بر می گردد به سال هزار و نهصد و نود پنج. و خالق آن هم گویا شخصی بوده است به نام راسموس لِردورف. اصلیت این مرد دانمارکی می باشد. ولی حالا دیگر تابعیت کشور کانادا را هم دریافت نموده است. اگر چه در همان سال ابتدایی این شخص بود که ساخت این زبان را بر عهده گرفت. اما کار توسعه و گسترده تر نمودن این زبان بر عهده ی یک تیم تخصصی به نام گروه پی اچ پی می باشد. راستی آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که خود لفظ پی اچ پی بر گفرته از چه کلماتی است؟

 این لفظ بر گرفته از سه کلمه ی Personal Home Page می باشد. البته این مخفف سازی مربوط می گردد به همان دوران آغازین پیدایش زبان برنامه نویسی PHP. زیرا بعد ها تغییر نمود.

تحت وب

تحت وب

زبان برنامه نویسی PHP و مخفف سازی جدید

همان طور که اشاره کردیم، پی اچ پی در آغاز از سه کلمه ی Personal Home Page گرفته شده بود. اما همین سه کلمه نیز تغییر کرده اند. و تبدیل شده اند به PHP: Hypertext Preprocessor. معنای این لفظ جدید به زبان فارسی می شود همان پیش پردازنده ی متن های بزرگ. اما صبر کنید. خود پیش پردازنده دیگر چیست؟ پیش پردازنده ها نوعی برنامه می باشند که مقادیر ورودی اطلاعات را دریافت می کنند. و با استفاده از این مقادیر، مقادیری جدید تولید می کنند. یعنی مقادیر خروجی داده ها. حال بیایید ببینیم خود کد های پی اچ پی توسط چه چیزی تفسیر و پردازش می گردند؟ خب معلوم است. وب سرور هایی که سایت های اینترنتی را اجرا می کنند. شاید نمی دانستید.

اما می توان دستورات این زبان برنامه نویسی را در درون کد های یک زبان دیگر به نام HTML گنجاند. و مورد استفاده قرار داد. ضمنا خود زبان برنامه نویسی PHP از نسخه ی چهار ممیز سه به بعد آن مجهز به قابلیت جدید به نام واسط خط فرمان نیز شد. این واسط خط فرمان وظیفه داشت تا بین خود سیستم عامل و برنامه ها یک هماهنگی ایجاد کند. یک هماهنگی کامل البته از طریق این که شما بتوانید کد ها را مستقیما تایپ نمایید. با این ویژگی حتی می توانید از این زبان برنامه نویسی بر روی بستر هایی به غیر از محیط های تحت وب کار کنید. مانند محیط های گرافیکی. پی اچ پی را می توان نوعی نرم افزار آزاد معرفی نمود. که می توان آن را به راحتی توسعه داد. و در انحصار گروه خاصی هم نیست.

گرچه همین الان کار توسعه و تحقیقات در مورد آن را گروهی موسوم به پی اچ پی انجام می دهند.

ماجرای مجوزی که خود گروه پی اچ پی صادر می کند

گفتیم گروه پی اچ پی کار تحقیق و توسعه ی این زبان را به عهده گرفته است. این گروه حتی مجوز مربوط به زبان برنامه نویسی PHP را هم خودش صادر می کند. تا به این ترتیب نتوان از عنوان پی اچ پی به صورت اشتباه استفاده نمود. یک مزیت استفاده از زبان برنامه نویسی PHP این است که می توان آن را بر روی بیشتر وب سرور ها اجرا نمود. البته جدای از این که می توان این زبان را بر روی وب سرور ها اجرا نمود. می توان آن را بر روی پلتفرم ها و سیستم های عامل نیز اجرا کرد. البته نگران نباشید. زیرا استفاده از زبان برنامه نویسی PHP برای تمام این موارد پولی نیست. و به صورت کاملا رایگان می توانید از این زبان استفاده کنید.

Common Gateway Inteface

Common Gateway Inteface

تاریخچه ی پی اچ پی

چنان که کمی بالا تر عنوان نمودیم پی اچ پی در سال هزار و نهصد و نود پنج رو نمایی شد. اما این را هم باید بدانید که این زبان برنامه نویسی از یک سال قبل تر از آن در حال توسعه بود. یعنی سال هزار و نهصد و نود و چهار. ماجرا هم از این جا شروع شد که در آن زمان آقای راسموس قصد کرد تا با استفاده از زبان سی تعدادی اسکریپت بنویسد. او می خواست که با این اسکریپت ها وب سایت شخصی خودش را مدیریت نماید. البته این اسکریپت ها را به صورت Common Gateway Inteface نوشت. بهتر است که به برگردان فارسی این عبارت فعلا کاری نداشته باشیم. زیرا کمی عجیب می شود. فقط در همین حد بدانید که به آن در فارسی رابط دروازه ی مشترک نیز می گویند. البته اگر کسی از چنین عبارتی استفاده کند.

به هر ترتیب کار این اسکریپت ها در آن زمان چه بود؟ این بود که می بایست رزومه ی کاری راسموس را نشان می دادند. یا می توانستند آمار بازدید روزانه و ماهانه و سالانه ی این صفحه ی اینترنتی را نشان بدهند. کمی بعد تر هم تعداد این اسکریپت ها افزایش یافت. و هم نوع تعاملات آن ها خیلی گسترده تر از قبل گشت. سپس نامی برای چنین صفحه ی شخصی ای انتخاب شد که می توانست مبین چنین خصوصیات و ویژگی هایی باشد. آن نام Personal Home Page/Form Interpreter بود. که به صورت مختصر PHP/FI نامیده می شد. حالا دیگر می توانستند توسط PHP/FI مجموعه ی نرم افزار هایی را طراحی و تولید کنند که بتوان آن ها را بر روی بستر وب اجرا نمود.

چگونگی پیدا کردن خطاهای مربوط به اسکریپت ها

راسموس باید کاری می کرد تا بتوان به راحتی خطا های مربوط به این اسکریپت ها را پیدا کرد. و سپس بتوان تصحیح شان نمود. برای همین هم در تاریخ هشتم ژوئن سال هزار و نهصد و نود نه تصمیم به انتشار اولین نسخه تحت عنوان 1.0 از زبان برنامه نویسی PHP نمود. البته همان اولین نسخه هم دارای مجوزی به نام گنو بود. که تحت این مجوز محدودیت هایی قایل می شدند. این محدودیت ها چنان که گفته شد به این جهت بودند که بتوان از سو استفاده از نام و عنوان پی اچ پی جلوگیری نمود. بد نیست این را هم بدانید که نسخه ای که در ابتدا منتشر شد. تفاوت خیلی زیادی با نسخه های کنونی آن نداشته است. و خیلی از قابلیت هایی را که هم اکنون در محیط برنامه نویسی پی اچ پی می بینیم در خود داشته است.

تمامی متغییر ها هم شبیه زبان پرل نوشته شده بودند. پرل هم به نوبه ی خود یک زبان برنامه نویسی است که آن را سطح بالا می خوانند. زیرا با آن تقریبا هر چیزی را می توان نوشت. همچنین می توانستند کد های زبان برنامه نویسی PHP را در درون کد های اچ تی ام ال جا سازی نمود. و جالب این که خود پی اچ پی هم همه جوره از پرل تبعیت می نمود. با این تفاوت که پایداری پی اچ پی به اندازه ی پرل نبود. کمی بعد تر یک گروه برنامه نویسی هم برای این زبان تشکیل شد. و وظیفه ی توسعه دادن این زبان را بر عهده گرفتند.

سپس آن ها نسخه ی بتا ای را به وجود آوردند. که در آن موتور تجزیه کننده بازنویسی شده بود. پس در نهایت در تاریخ نوامبر یال هزار و نهصد و نود هفت میلادی نسخه ی پایدار 2.0 را هم عرضه نمودند.

ZEND

ZEND

چه کسانی مشغول بازنویسی موتور تجزیه کننده شدند؟

کار بازنویسی موتور تجزیه کننده ی نسخه شما ره ی 2.0 را دو نفر به نام های اندی گاتسمن و زیو سوراسکی بر عهده گرفتند. و همین موضوع مبنایی شد برای شکل گیری نسخه ی شماره 3.0. البته در این امر خود راسموس نیز به اندی گاتسمن و زیو سوراسکی کمک کرد. وقتی نسخه ی سوم عرضه شد. اندی گاتسمن و زیو سوراسکی تصمیم گرفتند تغییرات اساسی ای را بر روی هسته ی مرکزی پی اچ پی اعمال نمایند. با انجام این کار موتور جدیدی شکل گرفت که حالا آن را زند می نامند. زند هم در سال هزار و نهصد و نود نه به وجود آمد. و با به وجود آمدن این هسته ی جدید کم کم شرکتی هم تحت همین نام یعنی Zend به وجود آمد.

در حال حاضر مکان این شرکت در داخل مرز های فلسطین اشغالی می باشد. امیدواریم تا این جا لذت کافی برده باشید. بقیه ی این مقاله را می توانید در قسمت بعدی بخوانید.