CSS چیست؟

CSS چیست؟ 512 512 michael

CSS چیست؟ و موارد کاربرد آن چه هستند؟

امروزه استفاده از CSS آن قدر افزایش یافته است. که حالا کم تر وب سایتی را سراغ داریم که CSS در آن به کار نرفته باشد. کلاس ها و کارگاه ها و دوره های حضوری و نیمه حضوری فراوانی در سراسر کشور و مخصوصا در تهران برگزار می گردند. که در آن ها سی اس اس را به مخاطبان خود می آموزند. در برخی از این کلاس ها حتی مدرک هم اعطا می گردد. ولی خود مدرک اغلب اوقات به درد افراد نمی خورد. بلکه چیزی که مهم است این است که آیا فرد واقعا بر سی اس اس مسلط هست یا خیر؟ برای این که بهتر و بیشتر با این عبارت مخفف شده آشنا شویم. بیایید سری به کلمات مبنای آن بزنیم. و در حقیقت ببینیم که عبارت سی اس اس از چه کلماتی گرفته شده است؟

می توان گفت که سی اس اس مشتق شده است از سه کلمه ی لاتین Cascading Style Sheets. معنای کلمه به کلمه ی آن می شود صفحات سبک آبشاری. حال این که مفهوم آن چه می شود را کار نداریم. زیرا خیلی از کلمات و عبارات رایج در علم کامپیوتر معادل خوبی در زبان فارسی ندارند. و برای همین هم هست که می گویند بهتر است زبان انگلیسی خود تان را هم در کنار برنامه نویسی تقویت کنید. تا بهتر بتوانید پیشرفت کنید. خیلی از کلمات را واقعا نمی توان از انگلیسی به فارسی برگرداند. بگذریم. CSS به علاوه ی اچ تی ام ال دو هسته ی مرکزی ساخت صفحات اینترنتی هستند. یعنی همان صفحات وب.

 

CSS

CSS

 

CSS به عنوان روشی برای نظم بخشیدن

ما سی اس اس را به عنوان روشی برای نظم دادن و ایجاد یک چیمان منطقی تر و زیبا تر جلوه های بصری در صفحات وب می دانیم. این جلوه های بصری چه هستند؟ جلوه های بسیار ساده ای مانند اندازه ی قلم ها و نوع آن ها و حتی رنگ شان. یعنی با استفاده از سی اس اس به راحتی می توانید چنین تنظیماتی را برای نوشته های خود اعمال کنید. در حقیقت سی اس اس را می توان یک شبه زبان برنامه نویسی نامید. که کارش بخشیدن استایل مناسب به صفحه می باشد. ما از این جهت می گوییم که سی اس اس فقط یک شبه زبان است که کار اصلی نگارش صفحات مبتنی بر وب را نمی توان با این فریم ورک انجام داد.

بارز ترین و شایع ترین کاری که می توان با این فریم ورک کوچک انجام داد ایجاد تغییرات متنی و پی در پی در صفحاتی می باشد که از اچ تی ام ال یا ایکس اچ تی ام ال ساخته شده باشند. ما در طراحی وب استاندارد هایی را داریم. که بر اساس آن استاندارد ها می بایست که اساس جلوه های بصری را با سی اس اس طراحی کنیم. و طوری باید جلوه های بصری مربوط به صفحات را بگنجانیم که هرگز خود بیننده نحوه ی کد نویسی ما را نبیند. قبل از این که CSS وجود داشته باشد. طراحان صفحات وب چیدمان خود را در جدول ها پنهان می نمودند.

اما کمی بعد دیواره ها را برای این کار به کار بردند. استفاده از این دیواره ها که آن ها را DIV می خوانیم مزیت هایی نسبت به روش جدول بندی داشت. در این حالت هر دیواره یک بخش از چیدمان را در خود ذخیره می کرد.

 

 

 

وقتی که جداول بر سر جایگاه خود نشستند

کمی بعد که کار چیدمان به عهده ی دیواره ها افتاد. انگار جداول به سر جای خود باز گشته بودند. یعنی از جداول تنها برای نشان دادن ورودی داده های ستونی استفاده می شد. و دیگر کسی از جدول ها برای چیدمان هم استفاده نمی نمود. به این ترتیب می توان سی اس اس را یک نوع سبک کننده ی کار ها دانست. که هم کار ها را سبک تر می کرد. و هم خروجی تمیز تری را به ما می رساند. انگار همه چیز با نظم و نظام تر و با انظباط تر شده بود. به طوری که حالا دیگر برنامه نویسی تحت وب بسیار بسیار آسان تر شده بود. به غیر از همه ی این ها می دانیم که فایل های سی اس اس را مرورگر ها در درون خود ذخیره و نگه داری می کنند.

پس در صفحات بعدی هم می توان از چنین فایلی برای اجرای صفحه ها استفاده نمود. دو نتیجه ی خوب و مهم هم اتفاق می افتد. اول این که سرعت کار بیش تر خواهد شد. منظور مان سرعت بارگزاری صفحات بعدی می باشد. و دوم این که پهنای اینترنت مورد نیاز ما بیشتر خواهد بود. یعنی میزان مصرف مان هم کم تر خواهد بود. گفته می شود که جدید ترین نسخه ی سی اس اس نسخه ی سوم آن است. که آن قدر جدید می باشد که هنوز هم خیلی از مرور گر ها آن را نمی شناسند. ولی خب به مرور این نسخه هم برای تمام مرورگر ها پایدار و قابل استفاده خواهد بود.

 

اعمال تغییرات

اعمال تغییرات

 

آیا CSS را می توان یک زبان برنامه نویسی دانست؟

هم بله و هم نه. چیزی بین این دو است. در حقیقت سی اس اس یک شبه زبان می باشد. زیرا کارش زیبا تر نمودن و قالب بندی بهتر صفحات است. هم زمان با این که شرکت ماکرو سافت سومین نسخه ی اینترنت اکسپلورر را تهیه و روانه ی بازار نمود اولین نسخه ی سی اس اس هم به دنبال آن معرفی شد. یعنی در سال هزار و نهصد و نود و شش. این نسخه از اینترنت اکسپلورر قادر نبود تا تمامی ویژگی های اولین نسخه ی سی اس لس را نمایش بدهد. اما کمی بعد که نسخه ی چهارم اکسپلورر معرفی شد می توانست ویژگی ها و قابلیت های بیشتری را از این شبه زبان برنامه نویسی پشتیبانی نماید. هر چند که نتوانست تمامی این قابلیت ها را پشتیبانی نماید. اما باز در همین حدود هم خیلی خوب بود.

البته مرور گر Netscape نسخه ی چهار هم در همین حد بود. مشکل این بود که این زبان برنامه نویسی باگ هایی را هم در این دو مرور گر داشت. و عملا نمی شد کاری کرد. مدتی به همین منوال گذشت. تا نسخه ی پنجم اینترنت اکسپلورر هم آمد. ولی البته در سیستم عامل مکینتاش. آن هم در سال دو هزار. در آن سال یعنی سال دو هزار تنها مرورگری که به خوبی می توانست از قابلیت های سی اس اس پشتیبانی نماید مرورگر اپرا بود. و اصلا برای همین هم بود که میان کاربران جایگاه ویژه ای را توانسته بود پیدا کند. زیرا به خوبی با CSS 1 سازگاری داشت. اما با آمدن نسخه ی پنجم اینترنت اکسپلورر ورق برگشت.

 

 

 

مرور گر OPERA یا INTERNET EXPLORER

چنان که گفتیم در آن زمان مرور گر اپرا بهترین مرور گر برای اجرای فرامین CSS محسوب می شد. زیرا می توانست تا نود نه درصد دستورات را به خوبی اجرا نماید. برای همین هم در میان کاربران خود مقبول تر بود. اما وقتی اینترنت اکسپلورر آمد موضوع تغییر نمود. زیرا این یکی می توانست تا صد درصد از این ویژگی ها پشتیبانی نماید. برای همین هم یک مرور گر خوب و کامل به نظر می آمد. حالا پس از گذشت سالیان سال مرور گر های بسیار خوبی در این حیطه وارد شده اند. مرورگر های که اساسا این قابلیت ها را به خوبی پشتیبانی می کنند. مانند فایر فاکس کروم که محصول خود گوگل می باشد. راستی یک سوال. تا به این جا ما چهار نسخه CSS را شاهد بوده ایم.

چرا در مطلب فوق تنها تا نسخه ی آن را تایید نمودیم؟ به خاطر این که پایداری نسخه ی چهار در تمامی مرورگر ها به اثبات نرسیده است. در این نسخه ما شاهد ماژول ها هستیم. و هر تغییری هم قرار باشد در این شبه زبان برنامه نویسی صورت بگیرد اساسی نخواهد بود. بلکه تنها در سطح ماژول ها اتفاق می افتد. بنابر این نمی توانیم وجود نسخه ی چهارم CSS را تایید نماییم. در قسمت بعدی به مزایا و معایب این فریم ورک کوچک خواهیم پرداخت.

 

نسخه ی سوم

نسخه ی سوم

 

مزایا و معایب آن چیست؟

همان طور که این شبه زبان به ما آزادی عمل وسیعی را در طراحی وب سایت ها و صفحات مربوط به آن ها می بخشد. به همین صورت هم برای ما محدودیت هایی را ایجاد می نماید. به طور مثال rules در این فریم ورک هیچ جایگاهی ندارد. پس برای همین هم نمی توانیم برای آن اسمی را اختیار نماییم. به همین صورت است که حتی نمی توانیم یک استایل را نیز از یک رول به رول دیگر منتقل نماییم. البته بهتر است چندان هم بد بین نباشیم. زیرا به احتمال زیاد این مشکلات هم بعدا رفع خواهند شد. حال ببینیم مزایای استفاده از آن چیست؟ اولین مزیت این نیمچه فریم ورک سهولت در طراحی وب می باشد. به این ترتیب که زمان کم تری را از ما خواهد گرفت.

حتی تصور این که بخواهیم برای اعمال هر تغییری باید دستورات را از ابتدا می نوشتیم عذاب آور است. برای همین هم باید سپاس گذار CSS باشیم که ما را از این همه دوباره کاری نجات داد.