Bootsrap چیست؟

Bootsrap چیست؟ 1024 860 michael

Bootsrap چیست؟

خیلی جالب و دور از ذهن به نظر می رسد. اما Bootsrap را توئیتر معرفی نموده است. آن هم در سال دو هزار و یازده میلادی. با Bootsrap می توان به طراحی وب سایت ها بپردازیم. یک سال پس از انتشار بوت استرپ این فریم ورک جزو محبوب ترین های وب سایت گیت هاب شد. حال ببینیم معنای لغوی خود این کلمه چیست؟ یعنی خود راه اندازو یا اجرای سر خود. یا چیزی در همین مایه ها. برا همین مبنا Bootstraping یعنی راه انداختن چیزی به صورت کاملا مستقل می باشد. می دانیم کلمه ی بوت یعنی پوتین. اگر دقت کرده باشید برخی از این پوتین ها در قسمت انتهایی خود دارای یک نوار می باشند که با توسل بر آن ها می توان پوتین را راحت تر پوشید. یعنی تقریبا کار همان پاشنه کش کفش را برای ما انجام می دهد.

بوت استرپ را می توان پلتفرم سایت سازی دانست که همه ی مرورگر ها هم آن را به خوبی پشتیبانی می کنند. این موضوع بستگی به نسخه ی خاص و جدیدی از یک مرورگر ندارد. یعنی نسخه های قبلی مرورگر ها هم وب سایت های این چنینی را به خوبی نمایش می دهند. بهترین ویژگی Bootsrap امکان واکنش گرایی آن است. یعنی مطمئن هستید که وب سایتی را که می سازید به خوبی هم در تبلت و هم در تلفن همراه نمایش داده می شود. البته در کامپیوتر هم که صد در صد همین طور است. جالب آن که این فریم ورک را می توانید توسعه هم بدهید. یعنی کد های آن در دسترس همگان است. و می توان قابلیت های جدیدی به آن اضافه نمود. می توانید به راحتی و به صورت رایگان از گیت هاب دانلودش کنید.

توسعه پذیری

توسعه پذیری

همکاری در توسعه ی Bootsrap

خب همان طور که اشاره نمودیم Bootsrap را می توان توسعه داد. یعنی می توانید حتی برای خود تان نیز آن را شخصی سازی هم بکنید. در حال حاضر نیز مدارک مربوط به این پروژه به زبان های مختلفی در دنیا برگردانده شده است. عمده ی تفاوت بین دو زبان فارسی و انگلیسی در راست چین و چپ چین بودن آن ها می باشد. و با این حساب باید دگرگونی های بنیادینی در CSS و توابع jQuery داده شود. در گذشته شاهد وب سایت هایی بوده ایم که نه ابتدای آن ها معلوم بود و نه انتهای آن ها. ظاهر یک وب سایت تاثیر زیاد و مستقیمی را در بازدید روزانه ی آن دارد. به طوری که اگر بار اول به وب سایتی برویم و متوجه نقشه ی آن نشویم بعید است دوباره به آن بازگردیم.

این مشکل به دلیل مشکلات مربوط به کد نویسی می باشد. Bootsrap آمده است تا ما را از شر همین مشکل خلاص کند. ضمنا قالب های پیش فرضی را ارائه می دهد تا برنامه نویسان بتوانند صفحات خود را استاندارد سازی نمایند. در این حالت دستورات CSS و توابع jQuery را که مطمئنا مورد نیاز شما می باشد برای تان تهیه کرده است. شما هم با استفاده از این مفروضات پایه ای و چهار چوب هایی که از قبل طراحی شده است می توانید به راحتی نسبت به استاندارد سازی صفحات خود اقدام کنید. برای این که موضوع بهتر و بیشتر مشخص گردد در قسمت بعدی مثالی را می زنیم.

کار کرد انواع فریم ورک ها

طراحی یک وب سایت چیزی درست مانند آشپزی نمودن است. در این حالت پی اچ پی کارش تامین مواد لازم برای پخت و پز است. HTML نیز به نوبه ی خود ساختار و دستورالعمل کار را به ما می دهد. همان دستور آشپزی. CSS و کد های آن همان طریقه ی سرو غذا روی میز می باشد. دقت کنید که نحوه ی سرو غذا هم بسیار مهم است. چرا که اگر کباب کوبیده را هم با خامه و سوپ به مشتری بدهیم حالش را به هم می زنیم. پس هر چیزی باید سر جای خود باشد. CSS همین کار را برای ما می کند. یعنی به بهترین نحو ممکن پارامتر ها را در کنار هم می چیند. البته پارامتر های مربوط را. و اما در آخر ارائه نمودن غذا هم بسیار مهم می باشد.

اگر این غذا را که زحمت زیادی هم برای آن کشیده شده روی زمین بریزید و بگویید بخور، کسی نمی خورد. کار Bootsrap هم دقیقا یک ارائه ی مجلل و استاندارد می باشد. می دانیم که پس از این مثال احتمالا گرسنه شده اید. به قسمت بعدی می رویم تا بدانیم خود بوت استرپ چه معایبی دارد؟ پس با ما همراه باشید.

ضعف های بوت استرپ چیست؟

خب هیچ چیز کامل نیست. خود بوت استرپ هم آمده بود که همه ی مشکلات ما را برای برنامه نویسی وب سایت حل کند. اما… امروزه بعد از گذشت چندین سال ما شاهد چهارمین نسخه ی این فریم ورک می باشیم. حالا خیلی از وب سایت های فروشگاهی و یا شرکتی با همین فریم ورک کار می کنند و راه اندازی می شوند. حتما می گویید این ها که خوب است. خب مشکل دقیقا از جایی شروع می شود که شما وابسته ی ساختار پایه ای این فریم ورک شوید. به این ترتیب می بینیم که یک دفعه صد یا دویست وب سایت شروع به کار می کنند و همه ی آن ها هم شبیه به یکدیگر می باشند. خب در علم طراحی این وحشتناک است. بیایید مثال بزنیم:

هر گاه مشخصاتی را که در ادامه آورده می شوند در یک صفحه ی اینترنتی مشاهده نمودید شک نکنید که با بوت استرپ ساخته شده است. حاشیه ها ضخامت شان یک پیکسل و خاکستری رنگ می باشند. به علاوه ی دکمه هایی با دو رنگ آبی یا قرمز. به علاوه ی یک هدر مشکی رنگ که کار را تمام می کند. همه ی این سه مورد با هم یعنی یک آدم بی حوصله که حتما هم از بوت استرپ استفاده نموده است. و طراحان وب سایت ها اگر بخواهند با همین فرمان به جلو بروند احتمالا چند سال دیگر فقط اسم وب سایت ها تا حدودی با هم فرق می کند. و تمیز دادن آن ها از یکدیگر کمی مشکل تر می گردد. ما نمی گوییم بوت استرپ بد است. فقط می گوییم کمی هم خلاق باشید. همین.

Flexbox

Flexbox

ماجرای ستون بندی ها در این فریم ورک

به طور کلی Flexbox را جعبه هایی می دانیم که انعطا پذیر می باشند. در نسخه ی دوم Bootsrap ما شاهد ستون بندی ها بر اساس مقدار دهی به خود پیکسل ها بودیم. وقتی به نسخه ی سوم از این فریم ورک رسیدیم می توانستیم این کار را با تعیین درصد اندازه ی هر ستون انجام بدهیم. اما مشکل در این بود که نمی شد دیگر هر درصدی را هم به آن اختصاص داد. یعنی درصد ها از پیش تعیین شده و مشخص بود و ما باید یکی را انتخاب می کردیم. اما حالا در نسخه ی چهارم این مشکل هم حل شد. چیزی که ما به آن Flexbox می گوییم. ما را قادر می سازد که هر مقدار و درصدی را که خود مان می خواهیم به این ستون ها بدهیم.

در این حالت سایر ستون ها هم می توانند از ستونی که طراحی نموده ایم پیروی کنند. یعنی هر ستون سهمی برابر و اندازه ای برابر با آن چند تای بقیه خواهد داشت.

مزیت ها در این فریم ورک چه هستند؟

اولین مزیت این است که تقریبا هیچ برنامه نویسی بر روی زمین خدا نیست که یک بار Bootsrap را ندیده باشد. و هوای کار کردن با آن به سرش نزده باشد. پس می توان گفت همه گیر و شناخته شده می باشد. دوم این که از دو پیش پردازنده به نام های less و sass بهره می برد که پیش پردازنده های سی اس اس هستند. پس سرعت کار با آن خیلی بالا تر است. قدرت واکنش گرایی این فریم ورک که وب سایت ساخته شده را می توان به راحتی در هر دستگاهی به خوبی نمایش داد. از تلفن همراه تا کامپیوتر. اگر از این فریم ورک استفاده کنید می توانید هر المانی را که بخواهید از اینترنت دانلود کرده و اجرایش کنید. مانند المان هایی که در اچ تی ام ال می بینیم.

کامپوننت های مربوط به سی اس اس و یا پلاگین های جی کوئری را. یعنی یک منبع لایتناهی از هر چیزی که بخواهید. دقیق تر که بگوییم چیز هایی مانند تایپوگرافی ها و منو های اصلی سایت ها و منو های باز شونده و فرم ها و دکمه ها و جدول ها و آکاردئون ها و تب های باز شونده و اسلایدر و هر چیزی که به ذهن تان برسد را. مورد بعدی افزایش سرعتی دیوانه وار است که بعید است در فریم ورک دیگری آن را بیابید. به ترتیبی که گفته می شود این افزایش سرعت می تواند تا هشتاد درصد نسبت به سایر فریم ورک ها باشد.

بوت استرپ

بوت استرپ

برای استفاده از آن باید چه قدر دانش داشته باشیم؟

زیاد نیست. همین قدر که از سی اس اس و اچ تی ام ال سر در بیاورید احتمالا خواهید توانست در این زمینه هم کار کنید. به شرطی که کمی تمرین کنید. منظور مان ده بیست سال تمرین هم نیست.