jQuery چیست؟

jQuery چیست؟ 870 445 michael

از فریم ورک jQuery چه می دانید؟

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا می گویند فریم ورک jQuery و یا چیزی شبیه به این؟ ما آن را فریم ورک jQuery می نامیم به دلیل این که jQuery خودش یک فریم ورک به حساب می آید. در حقیقت یکی از فریم ورک های جاوا اسکریپت می باشد. با استفاده از این فریم ورک به خصوص می توان یک مجموعه قابلیت ها را استفاده نمود. این قابلیت ها از قبل تهیه و ساخته شده اند. و ما نیازی به ساختن مجدد آن ها نداریم. پس ما به این ترتیب می توانیم به راحتی پرونده ها را به جایی که می خواهیم هدایت شان کنیم. از طرفی جی کوئری را می توانیم نوعی کتاب خانه نیز برای جاوا اسکریپت بدانیم.

این کتاب خانه تمام آن قابلیت هایی را که گفتیم در خود گنجانده است. و ما هر زمان که بخواهیم می توانیم از هر یک از آن ها استفاده کنیم. با جی کوئری می توان نرم افزار هایی را ساخت که مبتنی بر ای جکس می باشند. البته این نرم افزار ها و برنامه ها سطح خیلی بالایی ندارند. و فقط در حد یک انیمیشن ساده می باشند. جای این نرم افزار ها و برنامه ها نیز در مرورگر های اینترنتی می باشد. بنابر این نتیجه می گیریم که اساس کار جی کوئری استفاده از آن در محیط اینترنت است. نه سیستم عامل هایی مانند ویندوز. با جی کوئری می توان هر نوع افکت سطح پایینی را در این محیط درست کرد. با الحاق این افکت ها و انیمیشن ها به محیط وب می توان صفحاتی زیبا و پویا تر را خلق نمود.

اچ تی ام ال

اچ تی ام ال

فریم ورک jQuery و کارایی آن

در نظر داشته باشید که جی کوئری چنان چه گفتیم تنها یک زیر شاخه از جاوا اسکریپ است. و نمی توان از آن انتظارات عجیب و غریبی داشت. این کتاب خانه می تواند تنها مسیر دستورات ما را در محیط وب کوتاه تر نماید. پس نمی تواند برای ما جای خود جاوا اسکریپت را بگیرد. جاوا اسکریپت است که به ما قدرت برنامه نویسی می دهد. ضمنا این کتابخانه ربطی به کد های اچ تی ام ال ندارد. پس ما آن را Unobtrusive یعنی مجزای از اچ تی ام ال می دانیم. به خاطر داشته باشید که هرگز کد های جی کوئری در کد های ایکس اچ تی ام ال قرار نمی گیرند.

پس با این حساب می توان گفت که کد های یک سایت با وجود هر دوی آن ها همیشه منظم و مرتب خواهند بود. اگر یک JS در مرورگر وجود داشته باشد. کد های جاوا اسکریپت هم اجرا خواهند شد. ولی بدون وجود JS نیز باز هم وب سایت به خوبی ران خواهد شد. با فریم ورک jQuery حتی می توانیم تگ ها را هم بر پایه ی سی اس اس اجرا نمود. و این خودش باعث ساده تر شدن کار ما خواهد بود. حالا ما می توانیم با استفاده از فریم ورک jQuery کد ها را در تمامی مرورگر ها به خوبی اجرا نماییم. و نه فقط عده ای از آن ها . تنها یک محدودیت در این باره برای ما که نه. برای کاربران وجود خواهد داشت.

 آن هم این است که آن ها مرورگر اینترنت اکسپلورر نسخه ی پایین تر از شش را داشته باشند. و در حقیقت این آن ها هستند که از استاندارد ما تبعیت نمی کنند.

چرا ما باید از جی کوئری استفاده کنیم؟

اولین دلیل برای این که چرا باید از آن استفاده کنیم این است که دستوراتش فوق العاده ساده هستند. و می توان از آن ها به راحتی در ای جکس هم بهره گرفت. دومین دلیل آن این است که برایش پلاگین های خیلی زیادی طراحی و ساخته اند. و هر کدام به لحاظ کارکرد بسیار قوی می باشد. پس می توان به راحتی هر چه تمام تر با استفاده از آن ها ظاهر بسیار پویا و زیبایی را برای یک صفحه ی وب طراحی نمود. جلوه ی های زیبایی را می توان توسط آن خلق کرد. ضمنا می توان به وسیله ی جلوی خیلی از اکشن های نا معلوم را با آن گرفت. اکشن هایی که زمانی به وجود می آیند که کاربر بر روی آن ها کلیک کند.

می توان توسط فریم ورک jQuery به یک صفحه ی وب انیمیشن هم به آ« صفحه اضافه کرد. و به این ترتیب صفحه ی زنده تری را ساخت. می توان حتی اطلاعات سرور ها را هم از این طریق به دست آورد. بدون آن که آن ها را به روز آوری کنیم. می توان با استفاده از فریم ورک jQuery کاری کرد که کار های تکراری به سادگی انجام گردند. و در آخر می توان توسط آن ها به سادگی مختصات یک صفحه ی وب را تغییر داد. و یا آن را شناسایی نمود.

سهولت در استفاده از جاوا اسکریپت

قبلا اگر می خواستید یک جلوه به سایت خود ببخشید باید کد های طولانی ای را هر بار می نوشتید. اما حالا با استفاده از جی کوئری می توانید به راحتی و بدون تکرار کردن آن همه دستور و کد دستورات خود را بنویسید. به این ترتیب می توان چنین توصیف نمود که جی کوئری حتی مقدار زمانی را که صرف اعمال یک کد می کنیم بسیار کم تر می نماید. یعنی سرعت کد نویسی را بسیار بالا تر می برد. Functions ها همان توابع در برنامه نویسی هستند. وقتی از این کتاب خانه استفاده می کنیم. در حقیقت مجموعه کد هایی را از آن کتابخانه استخراج نموده و در داخل این توابع و یا functions ها مخفی سازی می کنیم.

 تا عملکرد بیشتر و بهتری را شاهد باشیم. به دلیل این که می توانیم از توابع رایج در جی کوئری به راحتی استفاده کنیم. و خود این توابع هم ویژگی های بسیار خوبی را برای ما ایجاد می کنند. می تواند آن را یک abstraction layer هم نامید. abstraction layer یعنی همان سلایه ی سطح بالا تر. اما این را هم باید دانست که با وجود این همه خوبی و ویژگی ای که این کتاب خانه دارد. نمی توان آن را جدای از جاوا اسکریپت دانست. ضمنا نمی توان جاوا اسکریپت را از آن حذف کرد. زیرا خود جی کوئری زیر شاخه ای جاوا اسکریپت می باشد. و تنها آمده است تا کار ما را راحت تر نماید. کمی بالا تر درباره ی ای جکس سخن گفتیم. حال بیایید در مورد آن هم کمی بدانیم.

ای جکس

ای جکس

آشنایی با ای جکس

ای جکس یا همان AJAX مخفف چندین کلمه ی Asynchronous JavaScript And XML می باشد. و کاربرد آن بیشتر در خود جاوا اسکریپت می باشد. به وسیله ی ای جکس می توان داده ها را در لایه ای از صفحه نمایش داد که نمی توان آن را دید. این لایه به خودی خود مخفی سازی شده است. اما می توان کارکرد ای جکس را در هنگام نمایش به خوبی مشاهده نمود. مجموع این اتفاقات درست طوری برنامه ریزی شده اند که نیاز نباشد تا تمامی آن صفحه را به روز رسانی نماییم. پس چه اتفاقی می افتد؟ هیچ. فقط قسمتی که واقعا لازم باشد به روز آوری خواهد شد. پس در این حالت ارسال درخواست و دریافت داده تماما در زیر لایه ای دیده می شود که ما آن را نمی بینیم.

پس با استفاده از این تکنولوژی می توانیم صفحات خاص تری را با قابلیت های ویژه تری هم خلق کنیم. آیا اصلا شرکت مهمی هم وجود دارد که از این تکنولوژی به صورت خاص استفاده کند؟ بله شرکت هایی همچون گوگل و آوت لوک وب اکسس و گوگل مپ که برنامه های خاص خود را دارند از همین تکنولوژی برای صفخات خود همواره بهره می برند. بنابر این کاربری آن ها چیزی تقریبا شبیه به کار کردن با محیط سیستم عامل ها است. مثلا سیستم عاملی مانند ویندوز. اما در این میان یک مشکل خاص هم وجود دارد. و آن هم این که هر مرورگر رفتار متفاوتی با ای جکس دارد. پس باید آن را برای هر کدام از این مرور گر ها لوکالیزه نماییم.

آن هم به صورت جداگانه. ناراحت نباشید. زیرا با استفاده از فریم ورک jQuery می توان این مشکل را هم به خوبی حل نمود.

ای جکس

ای جکس

مزایا و معایب خود ای جکس چیست؟

اولین مزیت استفاده از ای جکس این است که دیگر نیازی نخواهد بود که تمام یک صفحه را به روز آوری کنیم. تنها به روز آوری قسمتی از آن کافی است. با این حساب صفحات سفید رنگ و خالی از هر چیزی را دیگر نمی بینیم. دوم این که با این کار از پهنای باند کمتری هم استفاده خواهد شد. که این خودش یک نوع صرفه جویی است. از جمله ی عیوب ای جکس می توان به عدم وجود دکمه ی های فوروارد و بک وارد اشاره نمود. همچنین نمی توانیم وضعیت خاصی را نشانه گذاری نماییم. ضمنا تمامی داده های تولیدی با ای جکس از دید موتور های جستجو مخفی می ماند. اگر مرورگر شما جاوا اسکریپت را پشتیبانی نکند. ای جکس هم کاربردی نخواهد داشت.